• info@heartforukraine.com

Проект МУЗИКА РЯТУЄ літній табір‘22

Date:14 Mai, 2022

Проект МУЗИКА РЯТУЄ літній табір‘22

Культурний та реабілітаційний проект для українських дітей із зони бойових дій

Підтримати проєкт можна тут

.

PayPal: ukraine.hilfe@gmail.com

.

Банківські реквізити для переказов з Європи:

Deutsche Skatbank

Отримувач: Ukraine Hilfe Berlin
IBAN: DE24 8306 5408 0004 8722 15
BIC: GENO DE F1 SLR
Призначення: MUSIK RETTET

.

 

Літній табір “МУЗИКА РЯТУЄ” проводиться вже шість років поспіль, довівши при цьому своє велике значення для всіх учасників, відвідувачів та близьких цих дітей. Унікальна концепція проекту та добре інтегрована команда митців і педагогів допомагають нам не тільки надавати стійку психологічну підтримку українським дітям з прифронтових територій, але і досягати інших цілей, спрямованих на розвиток українського суспільства та підтримку дружніх відносин між Україною та Європою.

Реалізація проекту в даний момент особливо важлива для того, щоб, незважаючи на війну і кризу, виховувати здорове молоде покоління, яке може сприяти мирному та успішному розвитку України і Європи. При цьому творча зайнятість та самовираження позитивно впливають на подолання психологічних травм дітьми. А контакт двох культур допомагає побороти страхи комунікацій, набути нових цінних вражень та сприяє встановленню нових зв‘язків для дружби і співпраці. Крім того, участь у цьому проекті вже стимулювала деяких молодих людей та відвідувачів літнього табору до власних творчих та соціальних ініціатив.

 

Наші звіти минулих років: 

Літній табір’16

Літній табір червень’17

Літній табір серпень’17

Літній табір’18 

Літній табір’19

MUSIK RETTET онлайн табір’20

Літній табір’21

 

  1. Стислий огляд

Захід: 20 дітей та підлітків із прифронтової зони України приїжджають до нашого табору з метою реабілітації та оздоровлення.

Програма: творчі та терапевтичні воркшопи і заняття, екскурсії, ігри.

По закінченню –  свято з презентацією результатів занять: виставка картин і замальовок, відеопрезентація, музичні та театральні виступи тощо.

Дати проведення: 25.07-05.08.22

Місце проведення: KiEZ Inselparadies Petzow  (Zum Inselparadies 9-12, 14542 Werder/Havel | https://inselparadies-petzow.de/)

Лейтмотив: мистецтво як місце зустрічі, як спільна мова, як міст між людьми, як щоденна частина життя і вихід зі складних ситуацій.

Цілі

  • Реабілітація психологічно травмованих дітей з прифронтової зони України
  • Культурний обмін, виховання, розширення кругозору
  • Встановлення довготривалих міжнародних дружніх зв‘язків
  • Розвиток творчих здібностей
  • Розвиток творчого та незалежного мислення
  • Стимулювання культурної та соціальної активності
  • Забезпечення самовираження через музику та інші види мистецтва
  • Особливо для помічників вихователів та юніор-менторів: педагогічна та організаторська практика

 

  1. Учасники проекту

 

Наші діти

Наші гості цього року – це діти з гарячих точок України. 24.02.2022 – День, який змінив їх життя і приніс із собою нову жорстоку реальність. Відтоді вся країна знаходиться під сильними обстрілами, що не вщухають. Якщо до того в Україні ще можна було знайти безпечні місця, то тепер їх ніде немає. Ці діти глибоко травмовані свистом куль і ракет, втратою близьких і воєнними злочинами, вчиненими російською армією. Вони були змушені тікати і покинути країну.

Серед наших гостей також є діти зі сходу України. Починаючи з 2014го року вони більше часу проводили у бомбосховищах, ніж у школі, відчуваючи смерть і руйнування своїми очима. Вони можуть розповісти про різні типи снарядів і ракет за їх звуком і кратером, але забули, як звучать птахи. Вони пристосувалися до війни, деякі з них не знають, як це – жити в мирі.

 

Наші ментори – це вчителі та митці з відповідним досвідом. Вони брали участь у наших попередніх літніх таборах і стали невід’ємною частиною проекту. Деякі з них також працюють у прифронтових районах України, знають специфіку і таким чином мають кращий контакт з дітьми. Психологи доступні за необхідності під час проекту.

Деякі наші ментори і вихователі – колишні вихованці нашого табору. 

Музичні семінари проходять у співпраці з освітнім проектом симфонічного оркестру берлінського радіомовлення.

 

 

  1. Програма

 

Заплановані воркшопи:

  • Семінар „Винайдення, побудова та гра на музичних інструментах“
  • Майстерня музичної освіти
  • Художні воркшопи з використанням елементів арт-терапії
  • Художній воркшоп «Малюнок в ансамблі», живопис акрилом
  • Відео блог, щоденний репортаж з табору
  • Фотопроект
  • Поетичний воркшоп
  • Танцювальний воркшоп
  • Театральний воркшоп
  • Перегляд кінофільмів Чарлі Чапліна
  • Кубик Рубіка – інструкції та методи
  • Кулінарний воркшоп: приготування млинців
  • Лекції про здорове харчування, охоронy навколишнього середовища, захист тварин
  • Уроки німецької мови
  • Семінари та дискусії з питань рівності, прав людини, особистого простору (у співпраці з активістами ЛГБТІК)

Воркшопи часто є міждисциплінарними. Діти знайомляться з різноманітністю мистецтв, а також з контекстом взаємодії мистецтва та побуту. З одного боку, це допомагає дітям відкрити „великий яскравий світ“, з іншого боку, знайти своє „улюблене мистецтво“, творчо розкритися, усвідомлено сприймати і висловлювати свої власні емоції, що позитивно впливає на переживання травм, зниження стресу і вирішення проблем. Творчий процес спонукає дітей розуміти і невербально висловлювати свої емоції через художнє вираження і творчий процес. Тому вони також можуть краще обробляти „невимовне“ – їхні страшні переживання з війни.

Робота з багатьма яскравими фарбами і гармонійними, безтурботними звуками і ритмами позитивно впливає на розвиток емоційно-афективних компетенцій дітей.

Художні виклики стимулюють уяву, асоціативне та логічне мислення. Це, зокрема, сприяє саморозкриттю та самооцінці і, на протидію терору війни, не змушує маленьку людину стати «безнадійною» (жертвою війни, яка була розбита і безпорадна до життя), а допомагає переростати в сильну особистість, стати відповідальним і незалежним членом суспільства, який не тільки має власне життя під контролем, але також може зробити позитивний внесок у своє середовище та суспільство в цілому.

 

Особливо у дітей травматичний досвід війни часто не тільки викликає психологічні рани, але й може негативно впливати на фізичний стан і руховий розвиток. Таким чином, боротьба з усіма технічними процесами під час музичних та мистецьких майстерень є великою перевагою – вона може стабільно покращувати контроль тіла, особливо координацію, дрібну моторику, дихання і поставу.

 

 

Організація дозвілля

  • Ігри, які сприяють побудові команди, готовності до компромісу, здатності концентруватися та розслаблятися
  • Щоденні неформальні розмови (форуми) з актуальних тем
  • Художнє приладдя,а також музичні інструменти доступні для дітей у вільний час. За необхідності наявні ментори надають підтримку
  • Екскурсії  

Програма включає в себе щоденні заходи та ігри, в яких діти та дорослі (ментори) поводяться однаково. Ці елементи важливі для досягнення взаємної довіри, мотивації дітей і часто служать запобіганням конфлікту.

 

Після літнього табору

Після закінчення літнього табору ми залишаємося в контакті з нашими дітьми-учасниками і підтримуємо їх за необхідності, особливо їх подальшу освіту та мистецький розвиток. Іноді ми відвідуємо їх в їхніх рідних містах. Для деяких дітей ми знаходимо приймаючі сім’ї в Німеччині для подальших візитів. Деякі підлітки вже виросли і стали активними учасниками нашого проекту.

 

 

  1. Особливості концепту

Ставлення до молоді «на рівних» є важливим елементом літнього табору з точки зору наших цілей і може підсилити позитивний ефект. Підготовлена нами програма воркшопів є пропозицією. Старші ментори реагують на настрій і імпульси дітей, дозволяючи їм брати участь у всіх процесах, ідеях і цілях. Отже, конкретна програма може відрізнятися. Можливо також, що діти (якщо вони мають свої власні ідеї та необхідні знання) можуть спробувати себе в ролі наставників і провести власні заняття. Ми будемо заохочувати і підтримувати їх.

Наша система передбачає 3-4 позиції „помічник/ця вихователів“. Ці позиції займають підлітки зі списку дітей (віком від 12 до 18 років). Це підлітки, які вже брали участь в наших попередніх проектах, зарекомендували себе як відповідальні, активні і зацікавлені, деякі з них збираються вивчати або вже вивчають педагогіку чи психологію. Під наглядом та за підтримки дорослих вихователів вони переймають деякі виховательскі обов`язки. Така практика даватиме їм чудовий педагогічний досвід на майбутнє.

Також наша система передбачає 3-5 позицій „юніор-ментор/ка“. Це також підлітки (віком від 12 до 18 років), які вже брали участь в наших попередніх проектах, показали себе як талановиті, активні і здатні провести свої окремі заняття (на приклад, танці, ранкову руханку, деякі ігри, тематичні дискусії тощо). За потреби наші дорослі ментори підтримуватимуть їх в організації та проведенні воркшопів. Така практика даватиме їм чудовий досвід на майбутнє.

 

Окрім цього, ми пропонуємо всім молодим учасникам проекту (дітям, помічникам та юніор-менторам) протягом табору вибрати собі „shadow person“ – дорослого, якому вони будуть допомагати в його діяльності в табору. „Shadow person“ вибирається за інтересами і за взаємною згодою. Таким чином дорослий зможе „ввести в курс своєї справи“, діти отримують розуміння деякої роботи, пов`язаної з волонтерством, організацією молодіжних та мистецьких проектів.

 

Важливо: ми ставимося до дітей з довірою стосовно їх ідей і талантів, підтримуємо їх і надихаємо позитивом, утримуємося від негативної критики, слідкуємо, щоб надати їм рівно стільки відповідальності, скільки вони здатні витримати.

 

Цілі: 

  • Навчити дітей відповідальності, допомогти їм здобути цінні навички та досвід у певній сфері діяльності, познайомити ближче з принципами роботи соціального проекту
  • Дати дітям відчуття власної важливості, виділити їх здібності
  • Створити невимушену робочу атмосферу, схожу за відчуттям на життя в гармонійній родині

 

Реакція дітей з попереднього досвіду: вони з радістю нам допомагали та постійно пропонували нові ідеї. Ми спостерігали також за тим, як їх готовність допомогти своїм одноліткам також зростала на цьому фоні. Успіх у довіреній справі та наше визнання цього успіху мали позитивний вплив на їхню самооцінку, вони з часом розквітали та відкидали свої сумніви, сором’язливість та страх зробити помилку.

Завдяки гармонійній роботі в команді ми всі відчували себе як одна велика сім’я.

Важливі не тільки заплановані воркшопи та культурна програма, але і стиль життя та модель поведінки у літньому таборі. Більшість наших менторів живуть разом із дітьми, проводять разом багато часу. Це сприяє розвитку дружніх відносин та довіри дітей.  Численні особисті розмови дозволяють невимушений обмін досвідом та думками. Для дітей це важливі знання, які вони не можуть здобути в умовах звичайного шкільного уроку. Таким чином ментори можуть краще пізнати інтереси, здібності та потреби дітей та відповідно краще налаштувати свої воркшопи.

Окрім цього, постійна наявність менторів у таборі дозволяє проводити їх воркшопи спонтанно і додатково за можливості та бажання дітей, а також більше заглибитися в тему воркшопу (особливо це стосується мистецьких занять).

Нам особливо важливо ставитися до дітей як до окремих особистостей та приділяти їм достатньо уваги. Це розвиває почуття власної гідності у дітей та може допомогти розкрити приховані таланти чи потреби.

 

До основної програми входять щоденні заняття та ігри, у яких діти та дорослі (ментори та вихователі) відчувають себе на одному рівні. Це важливо для здобуття взаємної довіри, додаткової мотивації дітей та запобігання конфліктів.

 

Нам також дуже важливе здорове харчування. Крім регулярних прийомів їжі в їдальні, ми також організовуємо підвечірок та маленькі перекуси між воркшопами, що складаються зі свіжих фруктів та овочів. Ми пильнуємо за тим, щоб солодощі не вживалися у великій кількості (занадто велика кількість цукру не лише шкодить організму, але й може діяти як додатковий подразник, стимулюючи гіперактивність, що особливо стосується дітей з нестійкою психікою). Заборонені також кава, чорний чай та енергетичні напої. Повна заборона алкоголю діє також для всіх вихователів, менторів та гостей.

 

Наш літній табір діє також за правилом виключених мобільних телефонів. Вони зберігаються у вихователів та видаються дітям на певний час для розмов із близькими (щовечора на 30-60 хв.).

Цілі: постійне використання мобільних телефонів та мобільні ігри негативно впливають на концентрацію та дисципліну, а також може обмежувати здатність до спостерігання та фантазію дітей.

Реакція дітей із досвіду попередніх таборів: спочатку вони засмучуються через таке правило та сумують за своїми телефонами. Але через 2-3 дні ознаки залежності зникають, через тиждень ніхто вже не думає про свій мобільний телефон. Деякі діти навіть казали: “Життя може бути захопливим та веселим і без мобільного телефону чи комп’ютерних ігор.”

Dein Herz kann entscheidend sein!